Hemorojaus stadijos ir gydymas: kada padeda tik gyvenimo būdo pakeitimas?

Hemorojaus stadijos ir gydymas: kada padeda tik gyvenimo būdo pakeitimas?
@ Shutterstock

Hemorojus – viena dažniausių proktologinių ligų Vakarų šalyse, kuria serga 36 proc. žmonių. Tuo tarpu vyresnio amžiaus žmonės, užimantys gerą socialinę ir ekonominę padėtį šia liga serga dar dažniau. 

 

Hemorojaus sunkumas klasifikuojamas į keturias stadijas, priklausomai nuo to, kiek išangės kanalo kraujagyslės yra pabrinkusios ir išbujojusios. 

 

I hemorojaus stadija. Šioje stadijoje vienas pagrindinių simptomų – lengvas, atsitiktinis pakraujavimas tuštinantis. Dažniausiai šios stadijos hemorojus pamatomas tik proktoskopu, gydytojo apžiūros metu. Šios stadijos liga nustatomai 90 proc. pacientų. 

 

II hemorojaus stadija. Esant šiai stadijai hemorojus pasireiškia deginimo pojūčiu ir kraujavimu tuštinantis. Taip pat hemorojinių mazgų iškritimu iš išangės stanginantis, tačiau vėliau hemorojiniai mazgai sugrįžta į vietą. 

 

III hemorojaus stadija. Trečioje stadijoje hemorojiniai mazgai iš išangės gali iškristi ne tik tuštinantis, bet ir keliant sunkius svorius, kosint ir užsiimant kita panašia veikla. Taip pat esant šiai stadijai išangės srityje jaučiamas diskomfortas, skausmas, niežėjimas ir dirginimas. 

 

IV hemorojaus stadija. Šioje stadijoje hemorojiniai mazgai iš išeinamosios angos yra iškritę visą laiką, nuolatos jaučiamas deginimas, niežėjimas ir skausmas. Tai toli pažengusios ligos stadija, kurios gydymui gyvenimo būdo pakeitimas nebegali padėti. 

 

Hemorojaus gydymas 

 

Hemorojaus gydymas priklauso nuo ligos stadijos, tačiau mitybos ir gyvenimo būdo pakeitimas, kuriems įgyvendinti būtinas didelis pacientų pasiryžimas, paprastai laikomas pirmuoju žingsniu gydant bet kokios stadijos hemorojų. 

 

I ir II stadijos hemorojui išgydyti dažnai pakanka gyvenimo būdo ir mitybos pokyčių. Be to, papildomas skaidulų, kaip išmatų minkštiklių, vartojimas taip pat svarbus bet kokio hemorojaus gydymo veiksmingumui, ypač kai tai derinama su kitais gydymo metodais. Šiose stadijose ligos gydymui taip pat tinka hemorojaus gydymui skirtos žvakutės, tiesiosios žarnos kremas ar kiti vaistiniai preparatai. 

 

Kuomet gyvenimo būdo pokyčiai ir medikamentų vartojimas nepadeda, pažengusioms ligos stadijoms reikalingas chirurginis gydymas (dažniausiai III ir IV hemorojaus stadijose), kuomet chirurginiu būdu yra pašalinami hemorojiniai mazgai.

Komentarai