Gąsdinanti diagnozė: ką būtina žinoti apie gimdos kaklelio vėžį

Gąsdinanti diagnozė: ką būtina žinoti apie gimdos kaklelio vėžį

Susirgti gimdos kaklelio vėžiu labiausiai rizikuoja 25-60 metų moterys. Gimdos kaklelio vėžys atsiranda ne iš karto. Pradžioje ląstelės tik pakinta, tačiau njos dar nėra vėžinės. Tokią būklę gydytojai vadina ikivėžiniu pakitimu.

 

Taigi, šios pakitusios ląstelės ilgainiui gali išnykti arba ne. Pastaruoju atveju per 10-20 metų išvysto vėžys. Tai ilgas laikotarpis, kurio pakanka išgydyti gimdos kaklelyje aptiktą patologiją ir apsaugoti moterį nuo vėžio. 

 

Ką svarbu žinoti apie gimdos kaklelio vėžį:

 

  1. Gimdos kaklelio vėžį paprastai sukelia ten patekusi (dažniausiai per lytinius santykius plintanti) žmogaus papilomos viruso (ŽPV)| infekcija. 
  2. Tam, kad išsivystytų vėžys, vien infekcijos nepakanka. Virusams turi padėti sveikatai nepalanki aplinka, hormonai, netinkamas gyvenimo būdas ir kiti žalingi veiksniai ar blogi įpročiai.
  3. 5-20 proc. moterų yra užsikrėtusios ŽPV, tačiau, jei moteriai yra 20-25 metai, tikimybė, kad ji užsikrėtusi šiuo virusu, yra 20-80 proc.
  4. Moteris, kad yra užsikrėtusi ŽPV, tikriausiai nepajus, nes infekcija nesukelia jokių nemalonių simptomų.
  5. Susirgti gimdos kaklelio vėžiu labiau rizikuoja moterys, dažnai keičiančios lytinius partnerius. Taip pat tikėtina, kad kuo moteris anksčiau pradeda lytinį gyvenimą ir tuo pačiu kuo daugiau lytinių partnerių turi, tuo labiau rizikuoja užsikrėsti ŽPV. 

 

Komentarai

Ar žinote, kad...

Vienas britų žurnalas yra paskelbęs atlikto eksperimento duomenis, kurio metu nustatyta, kad moteris, gyvenusi 50 metų santuokoje su knarkiančiu vyru, praranda 4-erius metus miego.

Kitas faktas