Delfinų terapija: keičia gyvenimus, moko reikšti jausmus

Delfinų terapija: keičia gyvenimus, moko reikšti jausmus
@ Shutterstock

Autizmo sutrikimą turinčių vaikų tėvai kasdien susiduria su sunkumais ir naujais iššūkiais. Jie iš savo patirties žino, kad kiekvienas į priekį žengtas žingsnis (net ir pats mažiausias) visai šeimai suteikia daug džiaugsmo, o kasdieniai iššūkiai nebeatrodo tokie sudėtingi. Vieną itin plačiai pasaulyje paplitusį gydymo būdą – delfinų terapiją – pernai pirmą kartą išbandžiusi autizmo spektro sutrikimą turinčios 8 metų Gretos šeima jo rezultatais džiaugiasi iki šiol.

Tai, kad Greta šiandien noriai prisiglaudžia prie savo artimųjų, jos mama vis dar vadina stebuklu. Viskas ėmė keistis į gera, kai mergaitė išbandė delfinų terapiją.

Kaip pasakoja Gretos mama, anksčiau mergaitei pasireikšdavo agresyvus elgesys, tėvams sunkiai sekdavosi ne tik bendrauti, bet ir suprasti mažosios norus. Mergaitės mamai liūdniausia buvo matyti slogią dukros nuotaiką – jai nesinorėdavo apsikabinti ar pačiai rodyti šiltų emocijų. Su bendraamžiais Greta atsisakydavo kartu žaisti, bendrauti.

Pasak mamos, jau po pirmųjų delfinų terapijos seansų Lietuvos jūrų muziejaus Delfinariume mergaitė ėmė stipriai keistis. Tėvai pastebėjo, kad ji tapo aktyvesnė, pradėjo lengviau reikšti emocijas ir jos nuotaika vis rečiau būdavo slogi.

„Pamenu, nuo pirmojo susitikimo viskas ėjosi itin sklandžiai. Mūsų nuostabai Greta drąsiai bendravo ir su delfinu, ir su delfinariumo specialistu. Stebėjausi, kad nuo pat pirmųjų akimirkų ji visiškai nejautė baimės kalbėti su nepažįstamu žmogumi ir džiaugėsi kiekvienu delfino judesiu. Tai suteikė džiaugsmo ne tik jai, bet ir mums“, – pirmuosius įspūdžius prisimena moteris.

Užsiėmimai su delfinais – nepakeičiama pagalba

„Tokie užsiėmimai, kokiuose dalyvavo Greta, turi greitai pastebimą poveikį autizmo spektro sutrikimų turintiems mažiesiems. Delfinai išsiskiria savo aukštu socialiniu iniciatyvumu ir žaidybinės elgsenos savybėmis“, – teigia Lietuvos jūrų muziejaus Delfinų terapijos skyriaus vedėja, socialinių mokslų daktarė Brigita Kreivinienė.

Klaipėdos universiteto ir Jūrininkų ligoninės tyrimo duomenimis, užsiėmimai su delfinais padeda tobulėti net 80 proc. programą lankančių vaikų. Delfinai puikiai jaučia žmogaus nuotaikas, supranta gestus, todėl jų terapija įvardijama kaip ypač veiksminga uždariems ir bendrauti nelinkusiems vaikams, turintiems negalią. Jau po pirmo užsiėmimo gerėja vaikų motorika, žvilgsnio sutelkimas, koordinacija, jie ima labiau savimi pasitikėti ir mokosi įveikti savo baimes.

Lietuvos jūrų muziejuje delfinų terapijos programa sudaryta iš dešimties seansų. Užsiėmimai derinami su terapiniais tikslais, o specialistai stengiasi padėti užmegzti natūralų bendravimą.

Komentarai