Daugiausiai gyvybių nusinešanti liga pastebima per vėlai

Daugiausiai gyvybių nusinešanti liga pastebima per vėlai

Pasaulyje nuo plaučių vėžys nusineša daugiau gyvybių, nei krūties, prostatos ir storosios žarnos vėžys kartu paėmus. Ši onkologinė liga negailestinga: Lietuvoje diagnozuojamų atvejų skaičius beveik sutampa su liūdna mirtingumo statistika.
 
Neišgyvena ir metų
 
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Pulmonologijos klinikos gydytoja dr. Neringa Vagulienė įsitikinusi, kad būtina skirti kuo daugiau dėmesio grėsmingam plaučių vėžiui. Tai viena labiausiai paplitusių onkologinių ligų, ja sergančių asmenų mirtingumas vienas didžiausių: nuo šios ligos itin dažnai miršta tiek Europos, tiek Jungtinių Amerikos Valstijų vyrai ir moterys.
 
Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, Lietuvoje plaučių vėžys pagal sergamumą užima antrą vietą tarp visų amžiaus grupių vyrų. Per metus nustatoma apie 1 500 naujų ligos atvejų. Deja, dažnai vėžys aptinkamas pavėluotai.
 
Tuomet negalima taikyti radikalaus gydymo (spindulinio arba operacinio). Sergant IV stadijos vėžiu penkerių metų išgyvenamumas siekia vos 1 proc. Dauguma ligonių neišgyvena net metų, o nustačius I ar II stadijos vėžį, sergančiųjų išgyvenamumas šokteli iki 50 proc.
 
Plaučių vėžys skirstomas į smulkiųjų ir nesmulkiųjų ląstelių vėžį. Gydytoja pulmonologė paaiškino, kad šios vėžio rūšys skiriasi ne tik morfologiškai, genetinėmis pažaidomis, bet ir išgyvenamumo prognoze, gydymo galimybėmis. Medicinai žengiant į priekį, galimybės gydyti nesmulkiųjų ląstelių plaučių vėžį pasaulyje sparčiai plečiasi, atrandama naujų gydymo metodų: taikinių terapija, imunoterapija, vaistai.
 
„Gydydami smulkiųjų ląstelių plaučių vėžį, pasidžiaugti neturime kuo“, – apgailestavo gydytoja.

2 psl. »

Komentarai