Brėmeno universiteto mokslininkas: „Darbe patiriamas stresas daugeliu atvejų lemia ankstyvą išėjimą į pensiją“

Brėmeno universiteto mokslininkas: „Darbe patiriamas stresas daugeliu atvejų lemia ankstyvą išėjimą į pensiją“

Kasdienis skubėjimas, netikėti papildomi darbai, nerealistiški klientų reikalavimai, laiko stoka – daugelio dirbančiųjų kasdienybė. KTU viešėjęs Brėmeno universiteto mokslininkas dr. Guido Beckas teigia, jog darbe patiriamas stresas daugeliu atvejų lemia ir ankstyvą išėjimą į pensiją – su šia problema susiduriama tiek besivystančiose, tiek ekonomiškai pažengusiose šalyse.

Brėmeno universiteto (Vokietija) Darbo ir ekonomikos instituto mokslininkas G. Beckas daugelį metų vykdo tyrimus, susijusius su darbo vietomis, psichine darbuotojų sveikata, socialiniais santykiais darbo aplinkoje.

Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakultete paskaitas skaičiusio G. Becko teigimu, empiriniai tyrimai rodo, jog 20 proc. darbuotojų senosiose Europos Sąjungos (ES) valstybėse ir 30 proc. darbuotojų naujai prisijungusiose valstybėse (tarp jų ir Lietuvoje) mano, jog darbe patiriamas stresas daro didelį poveikį jų sveikatai.

Darbuotojų patiriamas stresas, drauge su dėl jo atsiradusiomis asmeninio gyvenimo problemomis, gali lemti įvairių psichinių ligų, tokių, kaip depresija ar nerimo sutrikimas, atsiradimą. Dėl šios problemos tiesiogiai nukenčia ir darbdaviai.

„Žmonės, turintys psichinių sutrikimų, gana daug laiko praleidžia ne darbe, o gydydamiesi ir tai reiškia nuostolius darbdaviams. Stresas darbe gali tapti labai brangia problema. Pavyzdžiui, depresija sergantis žmogus darbe nebūna vidutiniškai 50 dienų per metus. Darbdaviams tenka ieškoti būdų išlaikyti tokius darbuotojus, surasti pavaduojantį specialistą ar iš viso juos pakeisti“, – sakė G. Beckas.

Susiduria su per dideliais reikalavimais

Darbe patiriamas stresas – sudėtingas reiškinys, kurį tirti nėra lengva. Tai asmeninio gyvenimo detalių ir su darbu susijusių veiksnių sąveika, todėl negalima bendro žmogų kankinančio streso priskirti vienai grupei. Tačiau kelis su darbu susijusius aspektus išskirti įmanoma.

2 psl. »

Komentarai

Ar žinote, kad...

Viename kvadratiniame pažasties odos centimetre gali būti iki 500 milijonų bakterijų

Kitas faktas