Atėjus pavasariui vis dažniau susiduriame apie alergijomis: jų priežastys ir gydymo būdai

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
Atėjus pavasariui vis dažniau susiduriame apie alergijomis: jų priežastys ir gydymo būdai

Kasmet vis daugiau žmonių kenčia nuo alergijų, o atėjus pavasariui pasireiškia ir sezoninė alergija, dar geriau žinoma, kaip šienligė. Laidos „Sveikata.lt“ komanda, kartu su Lietuvos alergijos ir astmos asociacijos prezidente, inovatyvios alergologijos centro vadove, alergologe, profesore Violeta Kvedariene ir Vilniaus miesto klinikinės ligoninės, vaikų ligų klinikos vaikų alergologe Aušra Astrauskaite, parengė jums specialų interviu, kuriame aiškinamės ne tik alergijos priežastis, bet ir modernius gydymo būdus.

 

Atėjus pavasariui vis dažniau girdime apie alergijas. Dėl kokių priežasčių šios ligos atsiranda?

 

Alergija tai yra padidintas mūsų organizmo jautrumas į įvairius aplinkos faktorius, į kuriuos kitas žmogus reaguoja visiškai neutraliai. Tai gali būti jautrumas maistui, vaistam, vabzdžiam, taip pat šienligė – jautrumas žiedadulkėms. Reikia neužmiršti, jog bronchinės astmos priepuoliai irgi gali būti susiję su alergijom. Jie gali pasireikšti nuo mūsų augintinių, nuo pelėsių. Žmonės kartais sako – visada gyvenau ir viskas buvo gerai, tik šiek tiek slogavau ir čiaudėjau, bet nuėjau į seną palėpę, kur prasidėjo toks dusulio priepuolis, jog reikėjo kviesti greitąją. Tad tų alergijų ir jų priežasčių yra tikrai daug.

 

Kokios yra dažniausiai sutinkamos alergijos bei jų priežastys?

 

Jeigu šnekame apie žiedadulkes ir pavasarį – dažniausia alergija yra vadinamoji šienligė. Jai būdingi simptomai yra ir čiaudulys, ir sloga, ir galvos skausmai. Kartais gali atsirasti dusulys.

 

Šiomis dienomis daugelis žmonių kenčia nuo alergijos žiedadulkėms. Kuo ši alergija unikali?

 

Unikalumas toks, jog tai yra sezoninė liga, kuri kartojasi metai iš metų, tuo pačiu metų laiku. Simptomai stiprėja, negydant alergija plečiasi ir, deja, pacientui gali pasireikšti ir dusulys, ir bronchinė astma, jeigu liga nėra gydoma.

 

Kaip yra gydomos alergijos? Ar galima jas išgydyti?

 

Galima. Tai yra genas, kurį mes atsinešame gimdami, tačiau organizmo reakciją į žiedadulkes mes galime pakeisti, taikant gydymą imunoterapija. Tai yra gydymas pačiais alergenais. Todėl labai svarbu anksti kreiptis į gydytoją, kad pavyktų nustatyti, kokia žiedadulkė sukelia alergiją. Auksinis diagnostikos standartas yra odos mėginukai, tačiau galima atlikti ir kraujo tyrimus ar molekulinę komponentinę diagnostiką. Šiais būdais nustatyti tikslią žiedadulkę yra daug paprasčiau, o tada, kuomet pasibaigia alergijos sezonas, prasideda organizmo imuninės sistemos auklėjimas. Tai yra ilgas ir kruopštus darbas, trunkantis net 3-5 metus, tačiau dėka jo, galima išvengti varginančių simptomų.

 

Kaip yra susiję atopinis dermatitas ir alergija?

 

Alergija yra viena iš priežasčių, dėl kurių gali paūmėti atopinis dermatitas. Atopiniu dermatitu paprastai suserga maži vaikai, tai – kūdikių liga. pirmieji simptomai gali pasireikšti dar 4-6 mėnesių amžiuje. Net nuo 5 iki 20 proc. vaikų turi šiuos simptomus. Tai gali būti nedidelis bėrimas arba intensyvus niežėjimas, kuris gali būti tok stiprus, kad žmogus pradeda save žaloti, kelti sau

skausmą, kuris kažkiek sumažina niežėjimą. Sunkių būklių pacientai skundžiasi, kad nuo niežėjimo pradeda skaudėti odą. Jei mažam vaikui pasireiškia atopinis dermatitas, tai dėl niežėjimo gali sutrikti ne tik kūdikio, bet ir artimųjų miegas, kadangi reikia prižiūrėti naktį besidraskantį kūdikį. Todėl labai svarbu yra nustatyti priežastis, nes pagrindinis alerginių ligų gydymas yra priežasčių nustatymas ir jų vengimas.

 

Kaip vystosi/ progresuoja atopinis dermatitas?

 

Jeigu vystosi atopinis dermatitas, kurio pagrindinė priežastis alergija – nepašalinus alergeno atopinis dermatitas nesustabdomai progresuos, būklė sunkės. Tai yra odos liga, tačiau iš tiesų pastebėta, jog paaugliai, kurie serga sunkia atopinio dermatito forma, dažnai yra linkę į depresiją – aplinkiniai žmonės pastebi kitokią odos būklę, o tai sukelia nemažai psichologinių problemų. Tad labai svarbu laiku gydyti atopinį dermatitą. Jei tėvai gydymų susirūpins dar vaikystėje – parinks tinkamą maistą, laikysis gydytojo rekomendacijų – tai tikrai yra išgydoma ir kūdikis iki metukų gali pasveikti.

 

Kaip yra gydomas atopinis dermatitas? ar galima išgydyti šią ligą?

 

Prieš pradedant gydymą, pirmiausia reikia panaikinti priežastį, kuri sukelia paūmėjimą, tinkamai prižiūrėti odą. Atopinio dermatito gydymas yra pakopinis. Tai yra tinkamas emolientų naudojimas, jei būklė sunki – papildomų priešuždegiminių, steroidinių tepalų naudojimas. Galime pasidžiaugti, jog atsiranda ir biologiniai vaistai.

 

Ligą išgydyti galima, tik tam reikia skirti daug darbo. Gydymas susideda iš daugelio komponentų – alergenų vengimo, odos priežiūros, tepimo vaistais, emocinės sveikatos gerinimo. Esant sunkioms formoms yra naudojami naujausi vaistai, dėl kurių rezultatai – labai geri.

 

Laida „Sveikata.lt“ – kiekvieną šeštadienį, 9:30, per žiūrimiausią televiziją TV3!

Komentarai