Alavijai odos ir plaukų priežiūroje

Alavijai odos ir plaukų priežiūroje

Alavijas (dar vadinamas alijošiumi) nuo seno naudojamas tiek gydymo, tiek grožio tikslais. Ar jis iš tikrųjų toks naudingas? Kaip jį teisingai  naudoti namų sąlygomis?
 
Savybės ir panaudojimo būdai
 
Pasaulyje yra daugiau nei 200 alavijo rūšių, tačiau ne visi turi gydomųjų savybių ir tinka odos bei plaukų priežiūrai. Iš visų alavijų labiausiai vertinamas vaistinis alavijas (Aloe vera). Jo sultis ir rekomenduojama naudoti.
 
Vaistinio alavijo tėvynė – Pietų Afrika. Jis auga skurdžioje dirvoje kaip nedidelis medelis arba krūmas, džiaugiasi retu lietumi ir savo mėsinguose lapuose saugo visas būtiniausias medžiagas ilgam ir laimingam gyvenimui.
 
Tuo tarpu mūsų kraštuose alavijai tarpsta kaip kambariniai augalai. Jų panaudojimo būdų yra daugybė: alavijai sėkmingai gydo nudegimus, padeda užgyti žaizdoms ir malšina skausmą. Švieži alavijo lapai drėkina odą, mažina paraudimus, uždegimus, palengvina alergijas, stimuliuoja kolageno gamybą, veikia kaip antioksidantas.
 
Dar keli privalumai:
 

  • Alavijai – natūralus antibiotikas. Juose esančios aktyviosios medžiagos neleidžia daugintis bakterijoms ir virusams. Alavijų sultys ar tyrelė su medumi stiprina ir aktyvina imuninę sistemą, valo organizmą, kraują.
  • Alavijas puikiai drėkina išsausėjusią sudirgusią odą, skatina kraujotaką, pasižymi uždegimą malšinančiomis savybėmis, padeda odai atsijauninti, suteikia švytėjimo.
  • Alavijuose esantys eteriniai aliejai ir saponinas malšina skausmą, spartina žaizdų gijimą ir gydo nudegimus (tepama pažeista vieta). Šis augalas gydo žvynelinę, neurodermitą, paprastuosius spuogus, šunvotes ir grybelį, taip pat sąnarių ligas.

 
Receptų su šiais vaistiniais augalais galima rasti netgi Avicenos traktatuose. O jei tikėtume istorinėmis kronikomis, alijošiaus lapų košele Kleopatra tepdavo plaukus.
 
Žaliavos paruošimas
 
Kartais, kai alavijo prisireikia staiga (pvz: nusideginus), pakanka atlaužti lapo gabaliuką ir patrinti juo žaizdą. Tačiau kosmetinius preparatus geriau ruošti iš anksto. Nulaužtus lapus reikėtų 1-2 savaites palaikyti šaldytuve, paskui juos sutrinti arba sumalti Iš tos košelės ar išspaustų sulčių ruošiamos kaukės, tonikai ir kitos priemonės.
 
Grožio receptai
 
Alavijų sultys atkuria odos ir plaukų rūgščių pusiausvyrą, plaukams teikia blizgesio, odai – elastingumo. Kosmetika su alavijų ekstraktu skatina ląsteles atsinaujinti, ramina ir gydo odą, pasižymi priešuždegiminiu, antiseptiniu poveikiu, padeda nuo spuogų ir inkštirų, nudegimų saulėje, įpjovimų ir įdrėskimų.
 
Prieš bandydami žemiau pateiktus receptus, atlikite testą ir patepkite sultimis odą. Jeigu nepageidaujamos reakcijos nėra, galite naudoti sultis namų gamybos priemonėms.

Priemonės veidui
 
Maitinamasis kremas. Šaukštelį alavijo sulčių sumaišykite su šaukšteliu bet kokio riebaus kremo. Kremą storu sluoksniu užtepkite ant veido ir kaklo. Po pusvalandžio nesugėrusius kremo likučius nuvalykite vatos tamponu.
 
Alavijų losjonas. Kad pasigamintumėte losjoną, jums reikės kelių alavijo lapų ir 1,5 l mineralinio vandens. Naudojimo būdas: iš anksto nupjaukite kelis lapus, nuplaukite juos ir padėkite į šaldytuvą 7-10 dienų, geriau į lėkštę arba dubenėlį. Iš šaldytuvo ištraukite 2-3 stambius lapus (bendras svoris –  ne mažiau 100 g), nuplaukite, užpilkite 1-1,5 l šalto vandens ir palikite 2 valandoms. Tuomet puodą užkaiskite ir vandeniui užvirus virinkite 5 minutes. Nuovirą atvėsinkite, nukoškite, perpilkite į butelį ir laikykite šaldytuve ne ilgiau kaip mėnesį. Losjonu patrinkite veidą ir kaklą kelis kartus per dieną.

Tonikas riebiai ir porėtai odai. Alavijo sultis sumaišykite su spiritu santykiu 4:1 (4 dalys sulčių ir 1 dalis spirito). Vėsioje tamsioje vietoje galima laikyti gana ilgai. Naudokite kaip bet kurį kitą toniką.
 
Kaukė nuo inkštirų. 1 arbatinį šaukštelį medetkų aliejaus ir 1 valgomąjį šaukštą meliono minkštimo sumaišykite su alavijo sultimis. Kaukę tepkite ant nuvalyto veido. Po 15–20 min. nuplaukite su šiltu vandeniu.
 
Kaukė veido spalvai pagerinti. Sumaišykite alijošiaus sultis ir neriebią grietinėlę lygiomis dalimis. Kaukę tepkite ant švarios veido odos ryte ir vakare ir laikykite 15-20 minučių.
 
Kaukė problemiškai odai. Į alijošiaus sultis įpilkite kosmetinio ar ypač geros kokybės alyvuogių aliejaus, įdėkite medaus, galima ir kaimiško kiaušinio trynį, ir tepkite sausą, problemišką veido odą.
 
Kaukė pavargusiai odai. Sumaišykite šaukštą alijošiaus sulčių, 2-3 braškes, susmulkintas į košelę, 2 šaukštelius jonažolių užpilo, 0,5 šaukštelio persikų aliejaus. Vatos tamponu patepkite veidą, po 15-20 minučių nuplaukite šiltu vandeniu.
 
Maitinamoji kaukė nuo raukšlių. Ši kaukė maitina ir minkština odą, lygina raukšles, atkuria rūgščių ir šarmų pusiausvyrą. Sudėtis: 1 kiaušinio trynys, 1 arbatinis šaukštelis alijošiaus, 1 arbatinis šaukštelis augalinio aliejaus. Į išplaktą trynį supilkite alijošiaus sultis ir aliejų. Užtepkite ant veido odos ir po 20 minučių nuplaukite šiltu vandeniu. Kartokite 2-3 kartus per savaitę. Laikykite šaldytuve ne daugiau kaip 8 valandas.

Paprasta kaukė nuo raukšlių. Šaldytuve laikytą lapą reikia tiesiog sutrinti ir šią košelę užtepti ant veido bei kaklo. Po to 10 – 15 min. nusiprausti iš pradžių šiltu, paskui šaltu vandeniu. Kaukę galima daryti 2 kartus per savaitę.
 
Kaukė uždegimui mažinti. Sumaišykite 2 šaukštus alijošiaus sulčių ir 1 kiaušinio baltymą. Patepkite veidą vakare, nuplaukite po 10-15 minučių. Likučių nesaugokite, kaskart reikia gamintis šviežią kaukę.
 
Kaukė brandžiai ir glembančiai odai. 1 valg. š. kiaušinio trynio sumaišykite su 1 valg. š. alijošiaus sulčių ir 1 valg. š. grietinėlės. Kaukę tepkite ant veido ir kaklo, o kai pirmas sluoksnis išdžius, pakartokite procedūrą. Taip darykite iki kol pasibaigs kaukės masė. Laikykite 20–30 minučių. Nuplaukite šiltu, o vėliau vėsiu vandeniu.
 
Kaukė visiems odos tipams. 1 valg. š. alijošiaus sulčių sumaišykite su 2 valg. š. pašildyto medaus. Gerai suplakite ir gautą masę tepkite ant veido. Palikite 10–15 minučių ir nuplaukite. Idealiai tiks mišriai, riebiai, sausai, normaliai odai. Tačiau šios kaukės nepatartina bandyti kenčiančioms nuo kuperozės (išsiplėtusių kapiliarų).
 
Kaukė riebiai ir mišriai odai. Šis būdas tiks visoms skubančioms ir neturinčioms laiko. Tereikia alijošiaus lapus sumalti mėsmale ar kitaip sutrinti ir gauta mase padengti veido odą. Palaikykite 10–15 minučių ir nuplaukite iš pradžių šiltu, o vėliau vėsiu vandeniu.
 
Priemonės plaukams
 
Alavijų šampūnas nuo pleiskanų. Pusę puodelio įprasto šampūno sumaišykite su puse puodelio alavijų sulčių ir išsukite elektriniu plakikliu. Tokiu šampūnu ištrinkite plaukus ir perliekite obuolių actu ar citrinų sultimis parūgštintu vandeniu.
 
Kaukė silpniems plaukams. Sumaišykite 1 šaukštelį alijošiaus sulčių, 1 šaukštelį citrinos sulčių, 1 kiaušinio trynį. Įtrinkite į plaukų šaknis, galvą apvyniokite rankšluosčiu. Palikite pusvalandžiui, paskui nuplaukite šiltu vandeniu. Jei praskalausite ramunėlių ir dilgėlių nuoviru, plaukai lengvai šukuosis. Darykite tai 5 kartus.

Alavijų ir medaus kaukė nuo plaukų slinkimo. Sumaišykite po valgomąjį šaukštą skysto medaus bei šviežių alavijų sulčių. Prieš trinkdama galvą, šaukštą mišinio išsukite su kiaušinio tryniu ir ištepkite galvos odą. Užsidėkite polietileno kepuraitę, apsivyniokite galvą pašildytu rankšluosčiu. Išplaukite po pusvalandžio su šiltu vandeniu, perliekite dilgėlių bei ramunėlių arbata.

Kaukė plaukų svogūnėliams stiprinti. Sumaišykite šaukštelį citrinos sulčių, šaukštą morkų sulčių, šaukštą alijošiaus, šaukštą ricinos aliejaus, šaukštą konjako. Patepkite plaukus, užsidėkite vienkartinę kepurėlę ir apsukite galvą rankšluosčiu, po pusvalandžio nuplaukite šampūnu.

Kaukė sausiems plaukams, nuo pleiskanų: alijošiaus sultys, kiaušinis, alyvuogių aliejus, citrinos sultys.
 
Riebių plaukų kaukė. Iš šaldytuve laikytų alavijo lapų išspausti sultys ir jomis įtrinti galvos odą 2-3 val. iki plovimo. Ši kaukė ne tik slopina riebalinių liaukų veiklą, bet ir naikina pleiskanas.
 
Maitinamoji kaukė sausiems ir pažeistiems plaukams. Šaukštelį alavijo sulčių sumaišykite su šaukšteliu medaus ir šaukšteliu ricinos aliejaus. Šia mase plaukus patepti likus pusvalandžiui iki plovimo. Kaukę daryti 1-2 kartus per savaitę, kol plaukai atsigaus.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.

Kitas faktas