7 sveikatai pavojingi namų apyvokos daiktai

7 sveikatai pavojingi namų apyvokos daiktai
@ Shutterstock

Daugelis žmonių net nesusimąstydami naudoja sveikatai žalingas namų buities ir apyvokos priemones. Kartais net sunku pasakyti, jog tam tikras produktas yra kenksmingas, nes jo poveikis nesijaučia iškart, o tik po kelerių metų. Gerai tai, kad žinodami, kas mums kenkia, galime tuos daiktus pakeisti alternatyviomis priemonėmis arba išsiugdyti naujus vartojimo įpročius, sąlygas.

 

Žemiau pateikiamas namų apyvokos daiktų, kurie kelia pavojų jūsų sveikatai, sąrašas:

 

  1. Nelipnūs virtuvės reikmenys. Daugelyje nelipnių virtuvės indų ir įrankių sudėtyje yra nemažai politetrafluoretino, kitaip žinomo kaip teflono, kuris indus būtent ir padaro nelipniais. Nors visgi malonu, kai po maisto gamybos per naktį nereikia mirkyti vandenyje keptuvės ar šveisti sudegusio maisto (tiems, kas neturi indaplovės), šis junginys, jį kaitinant, išskiria dujas, kurios yra susijusios su didesne vėžio rizika.

     
  2. Tepalai nuo blusų ir erkių augintiniams. Naminių gyvūnėlius įvairūs tepalai gali apsaugoti nuo blusų ir nepageidaujamų erkių įkandimų, tačiau dėl juose esančių pesticidų šie tepalai gali pakenkti ilgiau jais kvėpuojantiems – sutrikdyti nervų sistemą. Ypač tokie tepalai yra pavojingi vaikams. Geriausia tokias priemones, jeigu būtina, naudoti lauke arba gerai vėdinamose patalpose.

     
  3. Kristalai, rutuliukai nuo kandžių. Naftalenas (aromatinis angliavandenilis), esantis specialių rutuliukų, apsaugančių nuo kandžių, sudėtyje gali sunaikinti raudonuosius kraujo kūnelius ir net, kai kurie atlikti tyrimai parodė, kad gali sukelti vėžį gyvūnams, tačiau dar neįrodyta, kad jis sukelia vėžį žmonėms. Yra alternatyvių ir natūralių priemonių, kurios atbaido kandžius: džiovintos levandos, laikomos maišeliuose, vatos tamponai, suvilgyti eteriniame kėnių aliejuje, ir t.t. Šios priemonės padės išsaugoti drabužius nuo kandžių, o maisto produktus (įvairias kruopas, miltus) galima laikyti šaldytuve arba sandariuose metaliniuose indeliuose.

     
  4. Oro gaivikliai. Oro gaiviklyje esantys toksinai bėgant laikui gali kauptis žmogaus organizme. Gamtinių išteklių apsaugos tarybos duomenimis, šie toksinai gali paveikti hormonus ir reprodukcinę sveikatą.

     
  5. Orkaitės valiklis. Daugelyje šių valiklių yra ėsdinančių šarmų, kurie įkvėpus ar prarijus gali turėti didelį neigiamą poveikį jūsų virškinimo traktui ir kvėpavimo sistemai.

     
  6. Baldų dažai. Kai kurių dažų sudėtyje yra ne tik labai degių cheminių medžiagų, bet ir nuodingų sveikatai, tai – fenolis (jis plačiai naudojamas fenol-formaldehido dervų, dažiklių, pesticidų, sprogmenų (pikino rūgšties) gamybai) ir nitrobenzenas, kuriuos absorbuoja žmogaus oda, o šios vėliau gali netgi sukelti odos vėžį. Taip pat šios medžiagos sukelia virškinimo sutrikimus, trikdo medžiagų apykaitą. Nuolat gyvenamose patalpose rekomenduojama rinktis kuo mažiau dažytus baldus, iš natūralesnių medžiagų.

     
  7. Tualeto dubens valiklis ir šepetys. Korozinės sudedamosios dalys, dėl kurių rūgštiniai tualeto indų valikliai yra tokie švarūs, yra tie patys, kurie gali nudeginti odą ir akis. Jie taip pat yra ypač pavojingi maišant su kitų rūšių valikliais. Tų pačių nuodingų medžiagų prisigeria ir tualeto šepetys, su kuriuo šveičiame tualetą, todėl jį reikia reguliariai keisti.

 

Komentarai (1)

Jaras 2020-04-09 13:33
O kuo pavojingi šepetukai, kempinės, pirštinės? Gal nuotraukoje parodyti daiktai apsaugo nuo žalingo poveikio žmogaus organizmui?
Jaras