20 psichologinių faktorių, kurių apie save nežinojote (I dalis)

20 psichologinių faktorių, kurių apie save nežinojote (I dalis)

Tikriausiai sutiksite, kad žmogaus psichika – viena iš mįslingiausių paslapčių. Įminti ją stengiasi daugybė mokslininkų iš viso pasaulio. Nors žinome apie ją nemažai, dar daugiau lieka nepažinta ir nepaaiškinta. Ar norite sužinoti apie save kai ką nauja?

1. Jūs turite bėdų dėl „aklo nedėmesingumo“. Jei nieko neteko girdėti apie eksperimentą su „nematoma gorila“, pažiūrėkite šį video prieš skaitydami toliau. Suskaičiuokite, kiek kartų kamuolį perdavė žmonės baltais marškinėliais.

Tai – „aklo nedėmesingumo“ pavyzdys, iliustruojantis, kad jeigu susitelkiame į kitą užduotį, labai dažnai nematome to, kas vyksta mūsų panosėje. Daugelis tų, kurie žiūrėjo šį video, tiesiog nepastebėjo gorilos. Na, o tie, kurie žinojo, kad ji pasirodys, tapdavo dar nedėmesingesni ir praleisdavo kitus elementus (tai, kad pakito uždangos spalva, kad išėjo viena mergina).

2. Vienu kartu galite įsiminti 3–4 elementus. Esmė ta, kad saugome savo smegenyse ne daugiau kaip 5–9 informacijos blokus. Didžioji informacijos dalis trumpalaikėje atmintyje saugoma 20–30 sekundžių, o po to mes ją pamirštame (nebent kelis kartus pakartojame iš naujo).

Nors dauguma žmonių geba trumpam išsaugoti atmintyje 7 skaičius, įsiminti 10 paprastai jau būna labai sunku.

Tyrimai rodo, kad iš tiesų galime dar mažiau, t. y. paprastai vienu metu saugome atmintyje vos 3–4 informacijos blokus. Nors gautus duomenis stengiamės sugrupuoti, trumpalaikė atmintis vis dėlto labai ribota.

3. Jūs prastai suvokiate raudonos ir mėlynos spalvos derinį. Nors šios spalvos gana dažnos (pavyzdžiui, vėliavose), mūsų regėjimo organai dėl „chromostereopsiu“ vadinamo efekto mus apgauna – atrodo, kad viena spalva artėja, o kita – tolsta. Tai dirgina ir vargina akis.

Toks efektas taip pat pasiekiamas derinant raudoną ir žalią spalvą.

4. Jūs skirtingai matote ir suvokiate tuos pačius dalykus. Jei skaitysite sakinį, kuriuo kiekviename žodyje bus sukeista po keletą raidžių, vis tiek jį suprasite, nes jūsų smegenys skaitys ne paraidžiui, o žodžius apskritai. Jos apdoroja jutimo organais gautą informaciją ir tai, kaip mes ją suvokiame (t. y. žodžius), ir mūsų suvokimas skiriasi nuo to, ką iš tiesų matome (supainiotas raides).

5. Jūs galite išbūti susitelkę tik apie 10 minučių. Net jeigu esate įdomioje paskaitoje ar susirinkime, o dalyką nenuobodžiai dėsto jums įdomus žmogus, susitelkę išbūsite tik 7–10 minučių. Tada turėsite padaryti pertrauką, nes dėmesingumas sumažės.

Komentarai (2)

Samanta 2013-09-01 11:06
Pastebėjau kaip gorila atėjo ir išėjo, pamačiau kaip juoda maikute apsirengus mergina išėjo, suskaičiavau 16 kartų. Pastebėjau kaip pasikeitė spalvos
tomas 2013-07-03 21:31
suskaiciavau 15 ir nieko daugiau nepastebejau o kai paskaiciau pasirodo gorila praejo ir spalva pasikeite:)