Nutukimas (antsvoris)

Virškinimo organų
Apibrėžimas
Nutukimas – organizmo būsena, arba liga, kai žmogaus ar gyvūno kūne yra pernelyg didelis riebalinio audinio kiekis, kuris pradeda trukdyti normaliam organizmo funkcionavimui. Didelis nutukimas gali sukelti ar sukelia pavojų sveikatai ar gyvybei. Tik 1-2 proc. žmonių nutunka dėl sutrikusios medžiagų apykaitos. Greitai nutunkama valgant daug riebaus bei saldaus maisto. Antsvorį dažniausiai turi tie, kurie mažai juda.

Svoris įvertinamas pagal kūno masės indeksą (KMI) – ūgio ir svorio santykio rodiklį, gaunamą kūno svorį (kilogramais) padalijus iš kvadratu pakelto ūgio (metrais). Normalus KMI yra 18,5-24,9. Jei KMI yra 25-29,9 – tai antsvoris, jei 30-34,9 – I-ojo laipsnio nutukimas, jei 35-39,9 – II-ojo laipsnio nutukimas, o jei KMI viršija 40 – III-ojo laipsnio nutukimas. Per mažu svoriu laikoma, kai KMI yra mažiau nei 18,5.
Priežastys
Kūno svoriui įtaką daro daugelis veiksnių, ir iš jų pirmiausia genetiniai, dėl kurių paveldimas polinkis tukti. Iš tėvų paveldimas ir tam tikras gyvenimo būdas, todėl neretai nutukusių ir nesveikų mitybos įpročių besilaikančių žmonių vaikai taip pat turi per didelį kūno svorį. Nutukimui įtakos turi ir lėtesnė medžiagų apykaita (nuo 25 metų kas dešimt metų medžiagų apykaita sulėtėja 7-9 proc.), mažas fizinis aktyvumas, neracionali mityba (vartojama per daug riebalų, lengvai įsisavinamų angliavandenių – saldumynų, cukraus, persivalgoma, ypač vakarais), psichiniai faktoriai. Nutukimas gali atsirasti ir sergant kai kuriomis ligomis: hipotireoze (kai skydliaukė gamina per mažai hormonų), insulinoma (tai kasos auglys, kuris gamina per daug insulino, todėl kraujyje sumažėja gliukozės kiekis, nuolat jaučiamas alkis ir dėl to daug valgoma), Kušingo sindromu (kai antinksčiuose gaminama per daug hormonų), kai dėl traumų, auglių, infekcijų pažeidžiamos tam tikros galvos smegenų sritys (hormonų funkciją reguliuojantys, alkio, sotumo centrai), sutrikus kiaušidžių funkcijai (dėl įgimto neišsivystymo, cistų, pašalinus kiaušides, o taip pat klimakteriniu laikotarpiu) ir kt.
Simptomai
Per didelis kūno svoris
KMI > 25
Dusulys fizinio krūvio metu
Greitas nuovargis
Eiga
Pagrindinis nutukimo požymis – per didelis kūno svoris (apskaičiuojamas pagal KMI). Dažniausiai riebalai kaupiasi liemens (,,obuolio” tipo nutukimas), klubų ir šlaunų srityse (,,kriaušės” tipo nutukimas). Sergant antinksčių liga, riebalai kaupiasi daugiau viršutinėje kūno dalyje: veido (vadinamasis ,,mėnulio” veidas), sprando, krūtinės ir liemens srityje. Esant didesniam nutukimui, atsiranda dusulys fizinio krūvio metu, greitesnis nuovargis, padidėjęs prakaitavimas. Vėliau atsiranda su nutukimu susijusių ligų simptomai. Sunkiau svorį ne sumažinti, o jį išlaikyti! Koreguojant mitybą per kelis mėnesius galima ženkliai sumažinti svorį.
Komplikacijos
Nutukimas skatina kitų ligų vystymąsi: cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų (hipertenzijos, koronarinės širdies ligos), aterosklerozės, tulžies pūslės akmenligės, kepenų suriebėjimo (hepatosteatozės), artrozių, kojų venų trombozių, kraujo cholesterolio didėjimo ir kt. Su nutukimu taip pat siejamos ir kai kurios vėžio rūšys – krūties, prostatos, gimdos gleivinės.
Profilaktika
Jau nuo vaikystės stengtis vaiko nepermaitinti, pratinti saikingai ir įvairiai maitintis, sportuoti. Svarbu būti fiziškai aktyviam visą gyvenimą. Bėgant metams lėtėja medžiagų apykaita ir mažėja fizinis aktyvumas. Reiktų tai prisiminti, jei pradeda didėti svoris – galbūt reikia mažinti suvartojamų kalorijų kiekį, atsisakyti kai kurių maisto produktų.
Tyrimai
Ar yra nutukimas arba antsvoris, nustatoma pagal KMI. Kadangi nutukimo atsiradimą gali sąlygoti ne tik mityba ir paveldėjimas, bet ir kai kurios kitos ligos (endokrininės, galvos smegenų), gali būti atliekami tyrimai šių ligų paneigimui, pvz. hormonų tyrimas, galvos kompiuterinė tomografija ir daugelis kitų, priklausomai nuo to, kokia patologija įtariama. Taip pat tiriamas cukraus kiekis kraujyje, cholesterolis, atliekami kiti tyrimai nutukimo sąlygotų ligų išaiškinimui.
Į puslapio viršų

Ar žinote, kad...

Vidutiniškai suaugęs žmogus turi apie 100 milijardų smegenų ląstelių, iš kurių apie 85000 prarandame kasdien. Jei visas savo smegenų ląsteles sujungtume į siūlą, jo užtektų nuo čia iki saulės ir atgal..

Kitas faktas