Artrozė

Raumenų, kaulų, sąnarių
Apibrėžimas
Artrozė (osteoartrozė, osteoartritas, „druskų nusėdimas”) – tai neuždegiminė degeneracinė sąnarių ir stuburo liga, kurios metu labiausiai pažeidžiama sąnario kremzlė. Tai labiausiai paplitusi sąnarių liga, kuria serga 10% visų gyventojų, dažniau – vyresnio amžiaus moterys.
Priežastys
Artrozė dažniausiai tapatinama su sąnarių susidėvėjimu. Svarbiausia priežastis – ilgai veikiantis krūvis, viršijantis sąnario galimybes. Taip atsitinka dėl nutukimo, sunkaus fizinio darbo, nuolatinės nepatogios kūno padėties, dažno vienodų judesių atlikimo (dažytojams, siuvėjams, staliams). Artrozę skatina netaisyklinga sąnarių forma (kai stuburas ar sąnariai iškrypę, kai yra įgimtas šlaunikaulio išnirimas, ar kiti įgimti sąnarių trūkumai), sąnarių traumos, įgimtas kremzlės ląstelių nevisavertiškumas, įvairūs hormoniniai sutrikimai. Dėl minėtų priežasčių sutrinka sąnarinio skysčio, aprūpinančio kremzlę maisto medžiagomis, gamyba. Kremzlė palengva praranda savo elastingumą, suplonėja, tampa šiurkšti, sutrūkinėja, atsiranda trintis tarp sąnarinių paviršių, į sąnario ertmę gali patekti atplyšusių kremzlės gabalėlių. Kartu vyksta ir šalia esančių kaulų pakitimai – susidaro kaulinės išaugos („ataugos”).
Simptomai
Sąnario užsikirtimas
Sąnarių braškėjimas
Trumpalaikis sąnarių sustingimas
Sąnarių nejudrumas
Sąnarių skausmas
Eiga
Dažniausiai liga prasideda lėtai, nepastebimai. Jei praeityje buvo sąnario trauma, artrozės simptomai gali pasireikšti tik po kelių metų. Pažeistą sąnarį (sąnarius) iš pradžių skauda tik fizinio krūvio metu, ar stipriai sąnarį „nuvarginus”. Ilgainiui, ligai progresuojant, skausmai tampa stipresni, skauda ir ramybėje, naktį, atsiranda sąnario judrumo sumažėjimas, kol sąnarys visiškai sustingsta. Labiausiai pažeidžiami klubų, kelių, rankų pirštų sąnariai ir stuburas. Skausmas jaučiamas judinant sąnarį, arba ramybėje, taip pat po didesnio fizinio krūvio. Labiau skauda lipant laiptais, ypač žemyn. Gali būti ir keletą minučių trunkantis rytinis skausmas (tik išlipus iš lovos, kol žmogus „išsivaikščioja”). Ligai progresuojant skausmas gali būti jaučiamas ir ramybėje, net naktį. Po ilgesnio ramybės periodo (pasėdėjus ar po nakties miego) sąnariai kuriam laikui sustingsta, nemalonumas praeina išsijudinus. Sąnariai ima braškėti. Braška ir sveikų žmonių sąnariai, tačiau braškėjimas gali būti ir pakitusios kremzlės požymis. Saugodamasis skausmingų judesių, žmogus stengiasi sąnarį laikyti padėtyje, kurioje mažiausiai skauda. Dėl nuolatinės įtampos raumenys ir sausgyslės sustandėja, galūnė tarsi „užsifiksuoja” tam tikroje padėtyje. Atsiranda stiprus skausmas, galūnės per sąnarį neįmanoma sulenkti ar ištiesti, kai atplyšusios kremzlės gabalėlis įstringa tarp sąnarinių paviršių. Tai vadinama „sąnario blokada”.
Komplikacijos
Artrozė yra lėtai progresuojanti liga. Daugeliu atvejų ji aprimsta po tam tikro laikotarpio. Nustatyta, jog apie 40proc. vyresnio amžiaus žmonių kelių ar klubų rentgenogramose randama aiškių artrozinių pokyčių, tačiau tik 5 proc. iš jų ligos eigoje prisireikia sąnarių protezavimo.
Profilaktika
1. Venkite antsvorio.
2. Pakankamai judėkite, tačiau venkite per didelių krūvių, net ir trumpalaikių.
3. Svarbu laiku operuoti ar kitais būdais gydyti įgimtą klubo panirimą, stuburo ar sąnarių iškrypimus.
Tyrimai
Pagrindinis tyrimo metodas artrozei nustatyti – atlikti pažeisto sąnario rentgeno nuotraukas.
Į puslapio viršų

Ar žinote, kad...

40-50 % žmogaus kūno šilumos gali būti išvėdinta per galvą (be kepurės), nes galvoje yra labai daug kraujagyslių

Kitas faktas