Skysčiai šaltuoju metų laiku – kiek jų reikia iš tiesų?

Skysčiai šaltuoju metų laiku – kiek jų reikia iš tiesų?

Mitybos specialistai ir medikai mums nuolat primena, kad per dieną reikia išgerti mažiausiai 1,5-2 litrus vandens. Toks skysčių kiekis esą yra pakankamas normaliam organizmo funkcionavimui.

Vandens reikia absoliučiai visiems organams, todėl bet kuri dieta turi prasidėti nuo teisingo vandens vartojimo. Tačiau, kiek skysčių mums reikia šaltuoju sezonu?

„Lyginant su vasara, didelio skirtumo nėra. Vasarą skysčių reikia šiek tiek daugiau, nes organizmas daugiau drėgmės išgarina, išprakaituoja. Tačiau žiemos metu, šildymo sezonu, dėl sumažėjusios drėgmės patalpose vandens poreikis taip pat padidėja, nes reikia sudrėkinti gleivines – plaučius, nosiaryklę, kurios išdžiūna ir dėl to padidėja infekcijų rizika. Skysčių žmogui visada reikia, tik žiemą, galbūt, reikėtų vartoti daugiau karštų gėrimų – tai ir būtų pagrindinis skirtumas. Visgi, kiekvienam žmogui reikalingas skirtingas skysčių kiekis, kuris priklauso nuo kūno sudėjimo ir įvairių ligų“, - sako rūpestinga „Gintarinės vaistinės“, esančios Vilniuje, vaistininkė Erika Miliauskytė.

Pasak jos, skysčius reikia riboti esant inkstų nepakankamumui, kai yra apsunkinta inkstų veikla arba pažeisti inkstų audiniai, taip pat sergant širdies nepakankamumui, esant stipriai padidėjusiam kraujo spaudimui. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad „riboti“ nereiškia „visiškai atsisakyti“. Kiek tiksliai skysčių reikia vartoti konkrečiam žmogui, visada pasakys jį prižiūrintis specialistas.

Ką gerti?

Vaistininkė primena, kad kava, alus ar kitas alkoholis nėra tinkami gėrimai, norint papildyti organizmo skysčių atsargas. „Geriausiai tinka paprastas arba mineralinis vanduo – šis ypač tinkamas linkusiems prakaituoti, nes su prakaitu pasišalina ir naudingosios medžiagos, mineralai. Arbatą, kaip skysčių šaltinį, vartoti galima, tačiau ne bet kokią. Pavyzdžiui, juodoji arbata nėra tinkama, nes ji skatina skysčių šalinimąsi. Geriau gerti žaliąją arba vaisinę arbatą, taip pat žolelių arbatas, tačiau pastarųjų nereikėtų padauginti, nes vaistinės arbatos turi tam tikrą specifinį poveikį ir kai kuriais atvejais gali net pakenkti“, - primena vaistininkė.

Atvėsus orams mėgstantiems gerti karštus gėrimus su citrina vaistininkė pataria neplikyti jų verdančiu vandeniu, nes taip žūsta naudingos medžiagos. Tokiam gėrimui pakanka šilto vandens.

Verta paminėti, kad vanduo yra ne tik jaunystės šaltinis: geriant pakankamai vandens mažėja įvairūs skausmai, nes gerėja limfinės sistemos būklė, taip pat vanduo dalyvauja sutepant sąnarius ir mažina jų skausmą, apsaugo juos nuo ankstyvo susidėvėjimo. Taip pat, vanduo gerina medžiagų apykaitą, slopina apetitą, palaiko organizmo temperatūros pusiausvyrą, sudaro reikiamas sąlygas sklisti nerviniams impulsams – tinkamai funkcionuoti nervų sistemai.
 

Komentarai

Ar žinote, kad...

Vidutiniškai suaugęs žmogus turi apie 100 milijardų smegenų ląstelių, iš kurių apie 85000 prarandame kasdien. Jei visas savo smegenų ląsteles sujungtume į siūlą, jo užtektų nuo čia iki saulės ir atgal..

Kitas faktas