Mineralai būtini ir fizinei, ir psichinei sveikatai

Mineralai būtini ir fizinei, ir psichinei sveikatai

Vieni būtiniausių žmogaus organizmui mineralų – kalcis, magnis ir cinkas.

Dėl jų stokos gali gesti dantys, kankinti mėšlungis, skaudėti sąnarius, o vyresniame amžiuje retėti kaulai.

Kalcis ir magnis patys nesigamina

Kalcis – tai mineralas, kurio pats organizmas nepasigamina, o įsisavina jį gerai tik kartu su kitais mikroelementais – magniu, fosforu ir vitaminu D. Daugiausia kalcio turi pienas ir jo produktai, žuvis, daržovės, riešutai (ypač migdolai), jautiena. Kalcis reikalingas ne tik kaulams, dantims, raumenims, bet ir nervų bei širdies, inkstų, kvėpavimo sistemų veiklai. Pagal rekomenduojamas paros maistinių medžiagų ir energijos normas, kalcio paros norma suaugusiam žmogui yra 1000 mg, tačiau jo poreikis padidėja lytinio brendimo, nėštumo ir žindymo laikotarpiu, moterims menopauzės metu.

Magnis organizmui reikalingas, kad gerai įsisavintų kalcį, mažinant nuovargį, atstatant psichologinę pusiausvyrą. Jei žmogus be rimtos priežasties yra irzlus, skundžiasi nuolatiniu nuovargiu ar nemiga, jam rekomenduojama vartoti preparatų su magniu. Magnis reguliuoja nervų sistemos darbą, raumenų aktyvumą, palaiko normalų širdies ritmą. Taip pat saugo nuo aterosklerozės, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, reguliuoja kraujo spaudimą. Tai tampa ypač aktualu sulaukus 40-ies metų.

Magnio, kaip ir kalcio, organizmas taip pat negamina, todėl jo turime gauti su maistu. Nemažai šio mineralo yra grūdų produktuose, žalialapiuose augaluose, krevetėse, krabuose, juodoje arbatoje, riešutuose, šokolade. Suaugusiems žmonėms magnio paros norma yra 300-350 mg, daugiau jo reikia nėščioms, maitinančioms moterims. Kai organizme pritrūksta magnio, ima kamuoti nuovargis, raumenų skausmas, mėšlungis, sutrinka širdies, virškinamojo trakto veikla, atmintis, kankina nemiga, galvos skausmai.

Trys mineralai kartu geriau nei atskirai

Cinkas yra būtinas mikroelementas, dalyvaujantis daugelyje organizme vykstančių procesų. Žmonės, kuriems pritrūksta cinko, ima sirgti virusinėmis, grybelinėmis ligomis. Šis elementas aktyvina imuninę sistemą. „Didžiausias imuniteto priešas – stresas. Net 70 proc. imuniteto stiprumo priklauso būtent nuo mūsų emocinės būklės. Taip pat stipriam imunitetui reikalingi įvairūs mikroelementai, pavyzdžiui, cinko“, - sako rūpestinga „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Kristina Vaičaitienė. Pakankamą kiekį cinko turi gauti ir vaikai, mat jis reikalingas augimui.

Cinko gausu jūros produktuose, mėsoje, pupelėse, riešutuose, mielėse, moliūgų sėklose. Kai organizme pritrūksta cinko, silpnėja, lūžinėja plaukai ir nagai, sumažėja atsparumas infekcijoms, gali atsirasti spuogų, sutrikti skonio ir kvapo jutimas. Kalcį ir magnį reikėtų vartoti kartu dar ir todėl, kad magnis didina kalcio tirpumą šlapime ir taip užkerta kelią inkstų akmenų susidarymui. Su kalciu ir magniu kartu derinamas cinkas svarbus ne tik normaliai kaulų ir odos būklei palaikyti, bet ir bendrai imuninei sistemai saugoti.
 

Komentarai (1)

Eglė 2017-06-16 11:38
Asmeniškai man Q10 suteikia energijos, nors skaičiau, kad jis labai gerai širdies ir kraujagyslių sistemai. Vaistinėje rekomendavo Bio-Quinone Q10 Gold, tikrai kokybiškas