Kodėl svaigsta galva?

Kodėl svaigsta galva?

Už termino „galvos svaigimas“ glūdi patys įvairiausi pojūčiai: nuo alpimo ir jausmo, kad tuoj neteksi sąmonės, iki jutimo, kad siūbuoja kūnas ar aplinkui esantys daiktai. Kokios šio reiškinio priežastys?

Galvos svaigimu vadinamas tas neteisingas savo kūno suvokimas aplinkoje arba siūbavimo, sukimosi pojūtis. Tai gali būti neurologinių ir somatinių ligų simptomas, būdingas maždaug 80 % visų patologijų. Galva gali pradėti svaigti sergant širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, akių ir ausų, kraujo, psichikos ir neurologinės kilmės ligomis. Tai itin nemalonus ir subjektyvus simptomas, kuris ženkliai pablogina žmogaus gyvenimo kokybę.

Priimta išskirti du galvos svaigimo tipus: sisteminį ir nesisteminį.

Sisteminiu svaigimu vadinama iliuzija, kai žmogui atrodo, jog juda jo nuosavas kūnas arba aplinkui esantys daiktai (kažkas panašaus, tarytum pasisukus karuselėje). Gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, pablykšti odos dangalai, padidėti prakaitavimas, atsirasti nerimo jausmas. Tikrasis sisteminis svaigimas yra susijęs su tam tikrų vestibiuliarinio analizatoriaus sričių dirginimu ir, priklausomai nuo pažeidimo lygio, būna periferinis arba centrinis. Dažniausia tokio svaigimo priežastis – sutrikęs galvos smegenų ir vidinės ausies aprūpinimas krauju, uždegiminiai ir degeneraciniai klausos bei pusiausvyros organų procesai, taip pat ir intoksikacija.

Nesisteminis galvos svaigimas – tai nestabilumo jausmas. Tokia būsena gali ištikti prieš nušalimą, jeigu yra emocinų sutrikimų, pažeidžiamas regos analizatorius, sutrinka smegenėlių veikla.

Galvos svaigimo priežastys

Kaklinės stuburo dalies patologija. Vestibiuliarinė sistema labai jautriai reaguoja į sutrikusią kraujotaką. Vidinė ausis ir galvos smegenų vestibiuliariniai centrai aprūpinami juo per stuburo arterijų sistemą. Jos tiesiasi siaurais kanalais kaklinėje stuburo dalyje. Nestabilioje būsenoje, patyrus traumą, prasidėjus osteochondrozei šios arterijos gali būti spazmuojamos arba suspaudžiamos; tokiu atveju sutrinka kraujotaka ir prasideda galvos svaigimas. Pagrindiniai simptomai sergant tokiomis ligomis yra galvos svaigimas, tirtėjimas, stiprėjantis pasukus arba palenkus galvą, „žvaigždutės“ ir „musytės“ akyse, suprastėjęs matymas tamsoje, kaklo skausmai ir nemalonūs pojūčiai, nuovargis, dirglumas. Galimi arterinio kraujospūdžio svyravimai, pykinimas ir vėmimas.

2 psl. »

Komentarai (15)

Darius 2016-11-26 11:59
Draugas po 2 mėn.numirė nuo trombo
Zinaida 2016-11-23 14:21
Kartais jauciu nezymu galvos svaigima, spaudzia galvos virsugalvyje.Buna zemas kraujo spaudimas.Neseniai anksti ryte , eidama i lova netekau samones kelioms sekundems.Vyras dave savo Hertomagnil tabletele, vandens ir praejo.Tada spaudimas buvo zemas.2010m.buvau nualpus baznycioje Cikagoje.Greitoji nuveze i ligonine, patikrino, bet nieko nenustate.Buvo tik labai zemas spaudimas.Paskui as nuvaziavau i ligonine ir per nakti istyre visa organizma.Ir tada nieko nenustate.Kas tai galetu buti?
aidas 2015-02-16 13:55
ka man daryti.
Aidas 2015-02-16 13:53
prieš pora savaičiu pradejo cipti kairioje ausyje' dabar pradejo ir galva svaikti. kartais ir paskaudyneja
aivis 2015-01-31 14:55
man jau 4 menesiai sukasi galva diena is dienos, buna priepoliu 2-3 secundes iki atrodo kad tuoj krisi ant zemes bet nenukrentu. esu uzsienyje nieko man cia neranda, jau 5 menesis nedirbu, pasidariau magneto galvos rezonanco skena, irgi nieko nerado. zodziu vaistu kruvas isgeriau jokio efekto nebuvo man nuo tu vaistu. turiu stubro isvarza, po stubro tempimu prasidejo galvos svaigimai. gal kas turi panasia situacija? nes depresija jau ima
nesvarbu 2014-11-23 17:13
Sveiki man kartais nutinka kai svaigsta galva kai sedžiu per kompa kokia valanda ar daugiau kai noriu išlipti iš lovos man iškart svaigsta jau manau kad neteksu samones bet niekada to nėra buve kad nualpčiau ir net kai per veidrodžio bunu neilgai kokia 1 valanda ar 15 minučiu kai atsistoju aš krentu bet samones nepraradau. gal kas galit padeti kodel man taip nutinka???
aurimas 2014-11-22 22:25
Pas mane kaklo osteochondroze, tai svaigo galva. Padejo Tanakan - vaistas nuo degeneraciniu galvos pazeidimu kuriuos sukelia osteochondroze.
Jolanta 2014-11-13 01:29
Turejau galvos svaigima apie 1.5 metu,daug tiriaus,visi tyrymai buvo geri,o galvos svaigimas vis nepraeidavo,galu galia pasitaike man geras gydytojas-osteopatas Urba,jis man ir padejo,uzteko tik dvieju proceduru ir viskas,sutvarke man kaklo slankstelius,buvo uzspaustas 6-7 slankstelis po gimdimo,dabar gyvenu Laiming.Daktara Urba ieskokite Kedainiu mieste,jis turi privatu kabineta
Irena 2014-02-14 12:39
Galva svaigsta visa gyvenimą gal nuo 30 metu dabar man 55 met man ne tik svaiksta bet ir labiai uze turiu kortele privačiu gydytoju kokiose aparatose nebuvau nuo svaigimo galvos neislipdavau is lovos gerui vaistus Serc 16 Mg ir nuo nervu Zarelis 75 Mg svaigimas praėjo bet užimas ne nors irgi gerui tokius lašus Tanakene neuze kaip ankcaui bet uze taip gyvenimas nelabiai koks ir retai buna gera nuotaika
w 2013-10-01 20:28
Vienintelis vaistas butent nuo galvos svaigimo yra BETASERC. Jis buna 8, 16 ir 24 mg. Pradzioje geriau 8 mg x 3 per diena po valgio,ir gerti reikia ilgai. Geriau 3 men. Nebesvaigsta jau kokie 8 metai. Kartais buna nedidelis svaigimas,tai vel pageriu 2-3 men ,tik jau dabar 24 mg x l karta dienoje ir vel viskas gerai.

Ar žinote, kad...

Jeigu ima smarkiai plakti širdis, pasigaminkite citrinos sulčių ir medaus koncentratą ir išgerkite vienu ypu.

Kitas faktas