Kaip atsisakyti nereikalingo cukraus?

Kaip atsisakyti nereikalingo cukraus?

XIX amžiuje statistinis europietis per metus suvartodavo apie 2 kg gryno cukraus, XX amžiuje vienam žmogui tekdavo jau po 17 kg per metus, o XXI-ame – jau ir po 40 kg. Kuo tai gresia ir ką daryti?

Saldūs nuodai

Nesaikingas saldumynų vartojimas kenkia ne tik odai, dantims ir figūrai, bet ir visam organizmui apskritai: nukenčia imunitetas (cukraus perteklius kliudo įsisavinti svarbiausius mikroelementus, išplauna iš organizmo B grupės vitaminus), didėja 2-ojo tipo diabeto, nutukimo, širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Dideli saldumynų kiekiai – tai didelis krūvis kepenims ir kaulams bei sąnariams (išplaunamas kalcis), taip pat kasai, skrandžiui. Dėl nesaikingo saldumynų vartojimo sutrinka neuromediatorių (serotonino, dopamino) balansas, dėl ko žmogus tampa agresyvesnis ar puola į depresiją, blogėja žarnyno darbas, prasideda priešlaikinis senėjimas, išauga onkologinių ligų tikimybė.

Tie, kurie nepiktnaudžiauja saldžiais kepiniais ir viso labo pasisaldina cukrumi kavą ir arbatą, klaidingai mano, kad cukraus suvartoja mažai – o juk iš tikrųjų jo gausu gaiviuosiuose gėrimuose, sultyse, padažuose, jogurtuose ir net mėsos pusgaminiuose.

Dažniausios klaidos

Gydytojų teigimu, grynas cukrus organizmui nereikalingas – mums visiškai užtenka paprastųjų cukrų, kurių gausu įprastuose maisto produktuose (net ir nesaldžiuose). Atsisakyti nereikalingo cukraus bus į naudą, bet daryti tai reikia laikantis kelių taisyklių:

 

  • Nereikia cukraus atsisakyti staiga – tai kenkia organizmui, o ypač nukenčia galvos smegenys.
  • Kita klaida – atsisakius cukraus visiškai leisti sau kartais „nutrūkti nuo grandinės“. Tokios „sūpynės“ sutrikdo medžiagų apykaitą ir skatina svorio augimą, net jei laikotės griežtos dietos.
  • Ne ką geriau bus, jeigu cukrų pakeisite saldikliais (net ir natūraliais, tokiais kaip stevija) ar fruktoze. Nors jie turi mažiau kalorijų, nei įprastas cukrus, tačiau jų kiekius būtina kontroliuoti: saldikliai pakelia gliukozės lygį kraujyje, o priklausomybės nuo cukraus problemos neišsprendžia. Taip pat pastebėtina, kad tiems, kurie renkasi dirbtinius cukraus pakaitalus, išauga širdies ir kraujagyslių ligų rizika.

2 psl. »

Komentarai

Ar žinote, kad...

Tyrimais nustatyta, miego metu knarkia net 40 proc. suaugusiųjų. Įvairios statistikos pateikia skirtingus duomenis, tačiau viena – neginčijama, knarkiančių vyrų yra du ar net tris kartus daugiau nei moterų.

Kitas faktas