Ką daryti, jeigu vargina padidėjęs prakaitavimas?

Ką daryti, jeigu vargina padidėjęs prakaitavimas?

Prakaitavimas – natūralus organizmo procesas, padedantis kontroliuoti kūno temperatūrą ir šalinti toksinus. Visgi dėl jo kartais galima pakliūti į itin nemalonias situacijas...
 
Ką reikia žinoti apie prakaitą ir prakaitavimą?
 
Sveiko žmogaus prakaitas turėtų būti beveik bekvapis (98-99 % prakaito sudaro vanduo ir tik 0,5-1 % - organinės ir neorganinės medžiagos), tačiau labiausiai prakaituojančiose vietose (ant delnų, pėdų ir pažastyse) kaupiasi bakterijos ir mikrobai, kurie ir lemia blogą kvapą.
 
Norint išvengti gausaus prakaitavimo ir negero kvapo, reikia tuo rūpintis kompleksiškai. Ir tokia bėda gali ištikti ne tik karštą vasarą, kaip būtų galima tikėtis... Įtampa, nervingumas, susijaudinimas stipriai padidina prakaitavimą. Ar žinote, kad aktyviai sportuojant galima išprakaituoti daugiau nei 10 litrų prakaito per dieną?
 
Paprastai vyrai prakaituoja labiau nei moterys (jos gausiau prakaituoja menopauzės metu ar prieš mėnesines), ir tai lemia greitesnė jų medžiagų apykaita. Taip pat gausiau prakaituojame, kai nusilpsta imuninė sistema, po gydymo antibiotikais ir pan.
 
Kai kada pernelyg stiprus prakaitavimas gali būti onkologinių plaučių, kraujo, skydliaukės ar kitų ligų simptomas.
 
Taigi, kokių gi priemonių imtis, kad išvengtume dėl prakaitavimo kylančių nepatogumų?
 
Bendrosios rekomendacijos

  • Laikykitės asmens higienos. Nemalonų prakaito kvapą sukelia odos paviršiuje esančios bakterijos, todėl reguliarios higienos procedūros yra būtinos. Ryte ir vakare nusiprauskite duše ar vonioje, o prieš apsidvelkdami drabužius leiskite kūnui visiškai išdžiūti. Beje, siekiant išvengti padidėjusio prakaitavimo rekomenduojama vengti sintetinių audinių – vietoje jų rinktis natūralios medvilnės, lino ar šilko drabužius.
  • Subalansuokite mitybą. Nesubalansuota mityba taip pat gali būti viena iš padidėjusio prakaitavimo priežasčių. Ar žinojote, kad dažnas šokolado, kavos bei arbatos, taip pat aštrių produktų, kaip svogūnai ar česnakai, vartojimas skatina jus prakaituoti labiau? Štai aitriosioms paprikoms sudirginus skonio receptorius, mūsų smegenys siunčia karščio signalą organizmui, kuris ima prakaituoti. Siekiant išvengti padidėjusio prakaitavimo, patariama laikytis subalansuotos mitybos – saikingai vartoti daug kofeino turinčius bei aštrius produktus, aprūpinti organizmą jam reikalingais vitaminais bei mineralinėmis medžiagomis.
  • Pasirinkite tinkamas priemones nuo prakaitavimo. Renkantis jas svarbu atkreipti dėmesį ne tik į malonų kvapą, bet ir pagrindines jų funkcijas, tokias kaip efektyvi apsauga nuo prakaitavimo, odos drėkinimas. Taip pat, kad produktas nepaliktų žymių ant drabužių. Visuomet rinkitės tik jūsų poreikius geriausiai atitinkančias priemones. Nepainiokite dezodoranto ir antiperspiranto – jų poveikis yra skirtingas. Įvairūs dezodorantai veikia kūną išoriškai ir paties prakaitavimo nemažina, o tik maskuoja, prislopina prakaito kvapą. Jų sudėtyje yra alkoholio ir kvapiųjų medžiagų, kurios padeda išvengti nemalonaus prakaito kvapo, tuo tarpu antiperspirantai padeda kontroliuoti prakaitavimo intensyvumą. Net ir neturėdami savo sudėtyje alkoholio, antiperspirantai padeda ilgiau palaikyti gaivumo pojūtį.
  • Antiperspirantą naudokite taisyklingai. Priemones nuo prakaito patariama naudoti nusiprausus duše ar vonioje, tik ant švarios ir sausos odos – taip užtikrinama geriausia apsauga nuo prakaitavimo ir nemalonaus kvapo. Jei naudosite jas ant nešvarios odos ar suprakaitavę, norimo efekto pasiekti nepavyks. Tokiu atveju rekomenduojama odą nuprausti, nušluostyti sausu rankšluosčiu ir patepti ar papurkšti antiperspirantu.
  • Taisyklingas aktyvus gyvenimo būdas. Aktyviai judant kūnas išskiria šilumą ir ima prakaituoti, ypač, jei esate neįpratę reguliariai ir aktyviai judėti. Norėdami išvengti gausaus prakaitavimo ir prakaito dėmių ant rūbų – pratinkite organizmą judėti nuosekliai. Nepamirškite gerti pakankamai vandens ir įprastą dienotvarkę papildyti organizmui naudinga fizine veikla – pavyzdžiui, ilgu pasivaikščiojimu gryname ore. Po intensyvios fizinės veiklos nusiprauskite po šiltu dušu.
  • Prausimuisi nenaudokite šalto vandens – jis skatina dar gausesnį prakaitavimą.
  • Gerkite daugiau mineralinio vandens ir žaliosios arbatos, atsisakykite alkoholinių gėrimų, kavos, energinių gėrimų.
  • Riebus ir aštrus maistas ne tik verčia prakaituoti labiau, bet ir suteikia prakaitui itin nemalonų kvapą.
  • Valgykite daugiau vaisių, daržovių, žuvies.
  • Atsikratykite antsvorio. Stambesni žmonės prakaituoja daugiau, bet koks fizinis krūvis karščio metu jiems tampa išbandymu – širdis nesugeba susitvarkyti su kraujo cirkuliacija.
  • Mažiau jaudinkitės. Net ir nedidelis jaudulys skatina prakaitavimą. Jei sunku išvengti streso, mokykitės kontroliuoti savo kvėpavimą, išmėginkite nusiraminti padedančias technikas.

 
Kaip prižiūrėti gausiai prakaituojančias kojas?
 

  • Rinkitės ne sintetinę, o natūralios odos avalynę.
  • Reikėtų taip pat mūvėti medvilnines, pusvilnones, o ne sintetinio pluošto kojines; jas būtina skalbti ir keisti kasdien.
  • Kojų prakaitavimą mažina ir įvairios vonelės. Pavyzdžiui, rekomenduojama kojas mirkyti vėsiame vandenyje su valgomąja ar jūros druska; naudinga įlašinti mėtų, arbatmedžio ir alavijo aliejaus.
  • Reikėtų kasdien naudoti vėsinamuosius pėdų purškiklius, talko miltelius, dezodorantus. Jie gaivina ir saugo kojas nuo prakaitavimo bei blogo kvapo. Galima naudoti specialius kremus, akmenukus ar dezodorantus. Naudingi ir antiperspirantai, kurie stabdo kojų prakaitavimą.

 
Kaip prižiūrėti gausiai prakaituojančias pažastis?
 

  • Dėvėkite lengvus nevaržančius judesių rūbus iš natūralaus pluošto.
  • Skuskite pažastų plaukus – jie sugeria prakaitą ir sudaro sąlygas bakterijoms daugintis.
  • Kasdienei priežiūrai galima naudoti dezodorantus, kurie prislopina ar mažina prakaito kvapą, dar geriau – antiperspirantus. Jų būna rutulinių ir purškiamų, kai kurie turi kvapiųjų medžiagų. Jų sudėtyje esančios medžiagos slopina ilgalaikį prakaitavimą, patikimai sumažina prakaito gamybą ir apsaugo nuo nemalonaus kvapo. Atsižvelkite į savo odos tipą (pavyzdžiui, jautriai odai reikėtų ieškoti švelnesnės priemonės, bekvapės, be dažų ar sintetinių priedų).

 
Natūralios priemonės nuo prakaitavimo ir nemalonaus kvapo
 

  • Soda. Padarykite iš sodos ir vandens tirštą košelę, ištepkite gauta mase pažastis. Palaikykite taip maždaug 5 minutes. Praėjus nurodytam laikui, nuplaukite. Kartokite kasdien, kol pajusite efektą.
  • Kontrastinis dušas. Dermatologų teigimu, tikrai geras būdas įveikti per didelį prakaitavimą ir su tuo susijusius nepatogumus. Išbandykite jį tiek ryte, tiek vakare ir priklausomai nuo situacijos.
  • Citrina ir žalioji citrina. Šis būdas ypač tinka netikėtose situacijose – puikiai panaikina prakaito kvapą ir pristabdo jį. Pakaks drėgnomis servetėlėmis pašalinti prakaito perteklių, supjaustyti citriną skiltelėmis ir įtrinti pažastis. Žinoma, nereikėtų to daryti, jei pažastys ką tik depiliuotos – tikrai labai grauš.
  • Kontrastinis dušas. Dermatologų teigimu, tikrai geras būdas įveikti per didelį prakaitavimą ir su tuo susijusius nepatogumus. Išbandykite jį tiek ryte, tiek vakare ir priklausomai nuo situacijos.
  • Nuo prakaitavimo padeda ir natūralūs nuovirai, kuriais patariama plauti itin prakaituojančias kūno vietas. Liaudies medicina ypač rekomenduoja ąžuolo žievės, mėtų, ramunėlių nuovirus.
  • Kai kuriems žmonėms labai padeda eteriniai aliejai. Į nedidelį vandens kiekį įlašinkite kelis lašelius eterinio aliejaus, įtrinkite pažastis ir taip išvengsite nemalonaus kvapo. Puikiai tinka apelsinų, mandarinų, mėtų, eukaliptų, arbatmedžių, levandų eteriniai aliejai. Svarbiausia – prieš tai ant nedidelio odos plotelio atlikti testą ir įsitikinti, ar jie nealergizuoja, neerzina odos.
  •  Prakaitavimo padeda išvengti ir paprastos bulvės: supjaustykite jas griežinėliais ir įtrinkite labiausiai prakaituojančias vietas.
  • Arbatos pakeliai tinka ne tik paakiams atgaivinti. Išbandykite juos ir nuo nemalonaus prakaito kvapo: sumerkite penkis maišelius į nedidelį vandens kiekį ir plaukite gautu nuoviru prakaituojančias vietas (kojas ar pažastis). Teigiama, kad tai itin veiksmingai naikina kvapą, mat juodoji arbata pasižymi antibakteriniu poveikiu.
  • Šalavijas ne tik grąžina jaunystę: užpilkite šaukštelį džiovintų žolelių verdančiu vandeniu ir palikite parai. Kasdien prauskitės gautu nuoviru.

Komentarai (2)

ElectroAntiperspirant 2017-07-18 16:01
Naujas ir 100% efektyvus budas isgydyti padidejusi prakaitavima yra jonoforezes aparatai www.electroantiperspirant.lt
Su nuolaidos kodu Perku777 suteikiama 10% nuolaida!
Taip pat nemokamas pristatymas per 1-2 dienas.
Ir 50 dienu pinigu grazinimo garantija, jeigu nebutumete patenkinti rezultatu!
teehee 2015-06-03 11:53
prakaituoju nerealiai, bet tik kartais - pastebiu, kad dažniau taip nutinka prieš svarbius susitikimus, pasimatymus ir pan.. iš efarmos (tokia vaistinė vilniuje) prisipirkau vienkartinių įdėklų pažastims :) atrodo kvailai, bet drabužiai pridengia ir nesimato, ir nereikia stresuoti per susitikimą

Ar žinote, kad...

Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai prognozuoja, kad 2030 m. dažniausiai pasitaikanti liga pasaulyje bus depresija: šis sutrikimas pralenks net širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.

Kitas faktas