Jei kankina pykinimas

Jei kankina pykinimas

Vėmimas – nevalingas, refleksiškas veiksmas, kurio metu skrandžio turinys pašalinamas pro burną arba nosį. Tai sudėtingas procesas, kuriame dalyvauja pilvo preso, skrandžio, stemplės raumenys, ryklė ir liežuvis. Už jį atsakingas centras yra pailgosiose smegenyse.

Tam tikromis sąlygomis vėmimo centre kyla impulsas – elektrinis signalas, kuris nueina iki stemplės, skrandžio, raumenų. Vemiant skrandžio sienelės ir apatinis stemplės sfinkteris (žiedinis raumuo, saugantis, kad maistas iš skrandžio nepatektų atgal į stemplę) atsipalaiduoja. Dėl diafragmos ir pilvo raumenų susitraukimo padidėja spaudimas, ir skrandžio turinys staigiai pašalinamas pro burną ir nosį. Tuo metu antgerklis ir liežuvio šaknis uždengia kvėpavimo takus, kad žmogus neuždustų.

Paprastai vėmimą lydi pykinimas, refleksiniai rijimo judesiai, padidėjęs seilėtekis, ašarojimas, drebulys, šąlančios rankos ir kojos, prakaitavimas, jausmas, kad oda bėgioja daugybė mažų skruzdėliukų.

Vėmimo priežastys

Vėmimas gali atsirasti dėl smegenų veiklos sutrikimo, pavyzdžiui: dėl patirtos galvos smegenų traumos, auglio, medžiagų apykaitos sutrikimo smegenyse ir panašiai. Deja, tokiu atveju išsivėmus netampa lengviau. Toks vėmimas gali pasireikšti esant labai aukštai temperatūrai (ypač sergant vaikams), dėl intoksikacijos ar emocinio streso. Vėmimo centras sudirginamas arba mechaniniu, arba cheminiu būdu.

Kartais vemiama ištikus kosulio priepuoliui, žagsuliui ir pan. Šių refleksų centrai yra labai arti vienas kito, tad būna, jog labai stiprus dirginimas paveikia ir šalimais esančius, todėl tai gali sukelti vėmimo refleksą.

Jeigu vemiama dėl skrandžio veiklos sutrikimų, žmogus bent laikinai jaučia palengvėjimą: jį ne taip pykina, mažiau kankina pilvo skausmai. Vėmimas paprastai kyla apsinuodijus, sergant įvairiomis virškinamojo trakto ligomis (pavyzdžiui, gastritu, opomis, pankreatitu, cholecistitu ir t. t.).

2 psl. »

Komentarai (7)

nesvarbu 2016-11-27 20:25
sveika alina gali buti kad kažka suvalge dėl to ir buna
Dominykas 2013-10-26 12:42
Man be jokios priezasties pasidaro bloga skauda galva ir pikina 11 metu
Sveiki 2013-09-09 16:13
Man 11 metu. Man kaikada vaziuojant su masina pradeda pykinti. Nezinau ka daryti?
alina 2013-06-16 15:07
dukrai 8metukai, nuolat skundziasi, kad pykint nori, bet ne vemia.kas tai ir nuo ko gali taip buti?
alina 2013-03-03 21:17
Turbut nuo visu konservantu ir dar kokiu medziagu palaikanciu ar prailginanciu produkto negedimo laika ar kitokiu sudu ir brudu jau pradedam puti is vidaus ir organizmas atsisako normaliai funkcionuoti...issivalykit organizma ir viskas bus gerai.Edam suda,kvepuojam sudu,geriam suda ir puvam is vidaus,va kokia mano nuomone.
ir 2012-12-12 11:05
nuo mazumes su sita problema susidures zmogus jauciasi,,gan keistokai,,daktarai neranda nieko,arba priraso vaistu,kurie tik trumpam pagerina padeti,,bet organizmas jau ismoko prisitaikyti,,nustoja is viso priimti viska,,kas jam netinka,praktiskai zmogus nevalgo,kol neisvalo organizmo,,tai esantys periodai,,aisku svoris nukrenta,,nes skauda valgyti,,ir viskas turi keista skoni,,laikui einant organizmas gryzta i vezes,,svoris nelabai,,Cia ne dieta-tai keista liga,kurios nesuprant daktarai,,!
Simona 2012-01-02 17:13
Prieš porą metų man pavalgius prasidėdavo pykinimas. Ėjau pas gydytojus, visus tyrimus darė ir nieko nenustatė. Numečiau 10 kilogramų ir atrodžiau kaip visiškas šakaliukas. Po pusmečio savaime organizmas atsistatė

Dėmesio!

Ar žinote, kad...

Lietuvoje kasmet užregistruojama per 100.000 sezoninio gripo atvejų.

Kitas faktas